تست غربالگری سرطان تخمدان

نام آزمایش

 

تست های تخصصی غربالگری سرطان تخمدان

 

عملکرد تخمدان

 

تخمدان زنان در ناحیه رحم واقع شده است که تخمک ها را در خود جای داده است. هر دختری از بدو تولد تخمک ها را در بدن خود دارد. این اندام ها به اندازه گردو هستند که در واقع نقش بزرگی در زندگی روزمره خانم ها ایفا می کنند.

تخمدان ها استروژن و پروژسترون ترشح می کنند که این دو هورمون مسئول رشد بدن خانم ها در دوران بلوغ هستند (دوران قاعدگی، رشد باسن و ). استروژن و پروژسترون رحم را برای لقاح تخم و رشد جنین آماده می کنند و اگر به اندازه کافی تولید نشوند، می تواند به مشکل باردار شدن منجر شود. به علاوه، تخمدان ها هورمون تستوسترون را نیز تولید می کنند (البته در مقادیر کمتر از استروژن) که می تواند میل جنسی را کاهش دهد.

 

 

آزمایشات تخصصی غربالگری سرطان تخمدان  شامل چه آزمایشاتی می شود؟

 

CA125

HE4

Roma Risk

 

علت درخواست تست های غربالگری

 

آزمایش آنتی ژن سرطانی ۱۲۵ (CA-125) در موارد زیر انجام می شود:

 

 برای بررسی عملکرد درمانی در سرطان تخمدان. اگر میزان CA-125 کاهش یابد، معمولا به معنی موثر بودن روند درمانی است.

 بررسی عود سرطان تخمدان

 بررسی منشا سرطان در خانم ها. اگر پزشک تشخیص دهد که سرطان به سایر نقاط بدن پخش شده است، ( متاستاز داده است ) ممکن است آزمایش CA-125 را برای بررسی منشا سرطان انجام دهد.

 افزایش میزان CA-125 نشان دهنده ی وجود سرطان در تخمدان است اما سایر سرطان ها هم می توانند باعث افزایش میزان CA-125 شوند.

 آزمایش CA-125 معمولا به صورت روتین برای غربالگری استفاده نمی شود، چون اغلب نتیجه ی کاذب می دهد. اما انجام این آزمایش به همراه سونوگرافی ممکن است برای فردی که شانس زیادی برای ابتلا به سرطان تخمدان دارد، مورد استفاده قرار گیرد. از جمله زنانی که شانس زیادی برای ابتلا به سرطان تخمدان دارند، وجود سابقه ی خانوادگی ابتلا به سرطان تخمدان و یا جهش ژنتیکی در DNA   در BRCA1 یا BRCA2  می باشد.

 

فاکتورهایی که خطر بروز سرطان تخمدان را افزایش می دهند:

 · سنین بالا

· سابقۀ ابتلای یک یا چند نفر از اعضای خانواده به سرطان تخمدان

· وجود اختلال در ژنی به نام BRCA1 و BRCA2

· وجود ژن های مرتبط با سرطان کولورکتال وراثتی بدون پولیپ (سندروم لینچ)

· کسانی که تاکنون باردار نشده اند.

· اضافه وزن زیاد

 

 

نمونه مورد نیاز آزمایش و شرایط آن

 

آمادگی خاصی برای انجام این آزمایش لازم نیست.

 

شرح تست های غربالگری سرطان تخمدان

 

آنتی ژن سرطان ۱۲۵ ( CA-125) پروتئینی است که در سطح بسیاری از سلول های سرطانی تخمدان یافت می شود. همچنین ممکن است در سایر سرطان ها هم یافت شود و در بعضی از سلول های طبیعی نیز ممکن است وجود داشته باشد. آزمایش آنتی ژن سرطانی CA-125 میزان این پروتئین را در خون اندازه گیری می کند. CA-125 یک نشانگر توموری است که نتیجه ی بررسی آن می تواند در نشان دادن وجود انواعی از سرطان ها کمک کننده باشد. اغلب آزمایش CA-125 برای بررسی چگونگی روند درمانی سرطان تخمدان و یا عود مجدد سرطان تخمدان به کار می رود.

 

HE4 که اصولا در غشای بافت های تناسلی نرمال زنان، و در مجاری تنفسی بیان می شود.  HE4 بهترین مارکی است که می تواند به تنهایی برای تشخیص، در مرحله I بیماری مورد استفاده قرار بگیرد. با این وجود، ترکیب CA-125 و HE4 و ارزیابی همزمان این پروتئین ها در سرم بیمار، بیومارکری دقیق تر برای شناسایی سرطان تخمدان می باشد.

 

اخیرا، الگوریتم پیش بینی سرطان تخمدان، که تحت عنوان الگوریتم ریسک بدخیمی تخمدان (Risk of Ovarian Malignancy Algorithm) یا ROMA شناخته می شود، به طور موفقیت آمیزی بیماران را با استفاده از HE4 و CA-125، برای سرطان تخمدان، به دو گروه پرخطر و کم خطر طبقه بندی کرده است.