شرایط انجام آزمایشات در ماه مبارک رمضان

ضمن تبریک به مناسبت حلول ماه مبارک رمضان، در ادامه مباحث، شرایط انجام آزمایشات در این ماه مبارک تشریح می شود.

شرایط نمونه گیری خون در ماه رمضان

با توجه به اینکه برای انجام هر یک از آزمایش های پزشکی ، شرایط و آمادگی های خاصی نیاز است و حتی در بعضی از آزمایش ها زمان انجام آزمایش نیز اهمیت دارد ، در ایام ماه رمضان شرایط انجام آزمایشات با سایر روزها متفاوت خواهد بود.

باید دانست که در انجام بعضی از آزمایشات ، بیمار حتما باید چند ساعات قبل از انجام آزمایش ناشتا باشد. شاید این موضوع این فکر را در ذهن مخاطب ایجاد نماید که آیا امکان انجام این آزمایشات  نزدیک به افطار وجود دارد، ولی باید گفت که این راه حل در بسیاری از موارد، راه حل درستی نخواهد بود.  مثلا در آزمایشات هورمونی،  نمونه گیری حتما باید در ساعت 8 صبح انجام پذیرد چرا که در این زمان میزان هورمون ها و برخی دیگر از ویژگی های فرد در حالت مناسب است. یا در انجام آزمایشی مانند آزمایش هورمون ACTH  و کورتیزول که دارای ریتم های روزانه بوده و در هر ساعتی از طول روز، میزان آنها در بدن متفاوت است، نمونه گیری آن حتما باید در صبح انجام پذیرد.

 

آزمایش قند خون در بیماران دیابتی

برای بیماران دیابتی عزیز که در ماه رمضان قصد روزه گرفتن دارند ، توصیه می شود که آزمایش دوره ای قند خون خود را که در منزل تست می نمایند ، قبل از افطار انجام دهند. چرا که میزان قند خون در این وضعیت ، مانند حالت ناشتایی صبح می باشد.

در صورت خوردن سحری تست های زیر قابل انجام نیست:

- تست های چربی خون (TG, Chol)

- تست های مربوط به قند خون ( FBS, GTT)

- Lipase, Alp

- Prolactin, HGH, PTH, C.Peptid, Insulin, TSH, T3, T4

- Uric Acid

- Vitamin B12, Folate

- Fe, Na, K, Ph

  

 

 

در این روزهای  ماه مبارک رمضان، سلامتی کامل و قبولی طاعات و عبادات شما عزیزان را آرزومندیم.

آزمایشگاه دکتر نشاط