آزمایشات TORCH


      

دسته ای از عفونت ها هستند که تمامی خانم ها قبل از اقدام به بارداری باید به آنها توجه کنند. این عفونت ها با نام کلی T.O.R.C.H معروف هستند که در ادامه تشریح خواهد شد:

TORCH یک تست کاربردی در زنان است که به منظور بررسی بیماری عفونی انجام می شود و در صورت وجود در مادر باردار به جنین منتقل می شود. و باعث یک سری از ناهنجاری های مادرزادی به هنگام تولد می شود.

توکسوپلاسما یا T: توکسوپلاسما یکی از انواع انگل هاست که معمولا از طریق تماس با گربه آلوده و ورود کیست های این انگل از طریق خوردن گوشت خام و خوردن سبزجات ضد عفونی نشده ایجاد می شود. آلودگی زن باردار به این عفونت هنگام بارداری می تواند باعث انتقال عفونت به جنین شود و همچنین باعث مشکلات جدی تری مثل سقط جنین و یا عفونت ها و ناهنجاری های مادرزادی سیستم عصبی مرکزی شود. مادر مبتلا به این عفونت در سه ماهه اول به احتمال 20 درصد و در سه ماهه دوم و سوم به احتمال 70 درصد جنین را مبتلا می کند. در حال حاضر هیچ واکسنی علیه این انگل ساخته نشده است.

سرخچه یا روبلا R: ویروس سرخچه از طریق تنفسی انسان را آلوده می کند. انتقال این عفونت از مادر به جنین باعث ایجاد مشکلات جدی از جمله نقایص قلبی مادرزادی، اختلالات خونی، کری و نابینایی را می تواند ایجاد کند.

ویروس سایتومگال یا C:

سایتومگال ویروس یکی از مهمترین عوامل مرگ و میر و بیماری در افراد دارای نقص سیستم ایمنی در بدن می باشد. مانند افراد دریافت کننده پیوند، بیماران مبتلا به ایدز و نوزادان تازه متولد شده. این ویروس شایع ترین عامل ویروس در مادران باردار و مهمترین عامل عفونت جنین قبل از تولد می باشد.

عوامل عفونی از جمله CMV در دوران بارداری اهمیت بسیاری دارند و نه تنها سلامت مادران باردار، که موجب مرگ جنین و بروز ناهنجاری های شدید مادرزادی نیز می شود. عفونت CMV باعث مشکلات عصبی، مشکلات بینایی، شنوایی و انواع معلولیت ها می شود. تشخیص به موقع این عفونت ها و درمان سریع آن خصوصا در سه ماهه اول بارداری از بروز این مشکلات جلوگیری می کند.

روشهای سرولوژیک مانند اندازه گیری آنتی بادی IgE, IgM و همچنین در صورت لزوم، انجام تست های مولکولی مانند PCR، به تشخیص زودرس این عفونت ها کمک بسیاری می کند.

ویروس هرپس سیمپلکس یا HSV: ویروس هرپس سیمپلکس یک ویروس کپسول دار بزرگ است که به 2 تایپ 1 و 2 تقسیم می شود. نوع 1 معمولا با مشکلات دهان و حلق همراه است و باعث بسیاری از تبخال ها و زگیل های این ناحیه می شود. نوع 2 این ویروس معمولا با مشکلات ناحیه تناسلی همراه است و عامل بسیاری از عفونت های تناسلی می باشد. مانند دیگر عفونت های TORCH که در مادران باردار می تواند بسیار خطرناک باشد. آلودگی با ویروس هرپس نیز می تواند باعث ایجاد بسیاری از مشکلات و ناهنجاری های مادرزادی در جنین و نوزاد متولد شده باشد. مشکلاتی مانند کند ذهنی، تشنج، میکروسفالی (اندازه کوچک سر) و مننژیت از جمله مشکلاتی ست که ویروس هرپس در نوزادان ایجاد می کند. انتقال این ویروس در اثر تماس نزدیک با سطوح مخاطی، با پوست زخمی رخ می دهد.

به طور کلی عفونت مجاری تناسلی شایع ترین بیماری مقاربتی ست و اکثر افرادی که در بدنشان ویروس دارند، از این موضوع بی خبر هستند. از آنجا که این ویروس نیز با تشخیص به موقع قابل کنترل می باشد. توصیه می شود تمام مادران باردار تست های تشخیصی مربوط به این عفونت را قبل یا ابتدای بارداری انجام دهند.

دیگر تست ها یا O: عفونت های دیگری مانند پاروویروس سفلیس و HIV از جمله بیماری هایی هستند که می توانند خطرات بسیار جدی برای مادران باردار و نوزادان آنها داشته باشند.

آزمایشگاه دکتر نشاط، توانایی تشخیص دقیق و به موقع تمامی این عوامل عفونی را با روشهای سرولوژی، ایمنی شناسی و مولکولی با به روز ترین و تخصصی ترین تجهیزات، با کمترین زمان ممکن و بیشترین دقت را دارد.